Palivem to začíná

07.10.2019

Krásný pohled do plápolajícího ohně, čisté sklo a funkční krb. I když se to může zdát zvláštní, bezproblémové fungování Vašeho topidla začíná u volby paliva. Pokud budete používat nevysušené dřevo, zanesete si jak sklo, krb, tak i komín. Volba správného dřeva má vliv nejen na výkon, ale také na čistotu. Každé topidlo je totiž schváleno pro provoz pouze s výrobcem udaným palivem. Většinou se jedná o dřevo nebo dřevěné brikety.

Osvědčené tipy aneb jak správně topit

Kvalitní palivo - Používejte výhradně suché dřevo či výrobcem schválené palivo. Nespalujte v topidlu jakékoli jiné materiály. Používejte výhradně suché dřevo o maximální vlhkosti do 20%. Nové dřevo vysušte pod dobře větraným přístřeškem po dobu alespoň dvou let. Povrchovou vlhkost ze dřeva odstraníte, přinesete-li si ho domů alespoň jeden den před jeho použitím.

Zátop - Do topeniště vložte podpalovač a nadrobno nasekané kousky dřeva do pyramidy. Pro začátek použijte dřevo spíše měkké, které snadněji hoří. K běžnému hoření použijte dřevo tvrdé, listnatých stromů jako dub, habr, buk. Dřevo používané pro spalování ve vložce nesmí být čerstvé nebo mající vysoký obsah pryskyřic.

VÍTE, ŽE?

Používáte pro zátop papír, noviny či barevné letáky? Přikládáte odřezky chemicky ošetřovaného dřeva ze stavby, barvenou dřevotřísku, staré palety a překližky? Nechte si zajít chuť! Pořiďte si opravdu kvalitní podpalovač a suché dřevo. Vyhnete se tak zbytečnému rozhořčení při pohledu do začouzeného skla, nikoli do plápolajícího ohně. 

Jmenovitý výkon - Přikládejte dané množství paliva za jednu hodinu. Dosáhnete tak jmenovitého výkonu topidla, na který je konstruován. Základním pravidlem pro dlouhověkost topidla je jeho nadměrné NEpřetápění.