Otevřený krb - krásné a nepraktické

26.11.2018

Prvním pojmem ve světě kamnařiny a krbařiny byl a odedávna je otevřený krb.

Dnes už se nedá ani s jistotou určit, kdy vlastně klasický otevřený krb vznikl. První stopy nás zavedou do 9. století a následně pak do období vrcholného a pozdního středověku, kdy oheň sloužil pro potěchu u hostin dvorních pánů. Dříve se při stavbě krbů kladl důraz na jejich tvar, dnes hraje roli účinnost a z ní vyplývající množství získaného tepla. Pojďme si tedy představit, co se pod pojmem "otveřený krb" všechno skrývá.

Funkce

Otevřený krb nemůže nikdy nahrazovat skutečné vytápěcí těleso. I upravené otevřené krby (se základními výměníky v ohništi) budou vždy podle dnešních požadavků (např. účinnost) spíše estetickou, než funkční jednotkou. V praxi se otevřený krb často instaluje jako víceméně reprezentační a zábavní záležitost v místnostech, které jsou vytápěny jiným zdrojem tepla.

Pouze výjimečně se otevřený krb používá jako temperovací těleso, nejčastěji na chatách a v rekreačních oblastech. I v tomto případě je však ekonomičtější využívat krb s krbovou vložkou. A to se dostáváme do první vlny šetření energie (v 70. letech), kdy se krby začaly stavět zpravidla jako teplovzdušné nebo s topnými vložkami. 

Protože, ruku na srdce, bylo to opravdu tak útulné, když se v pokoji topilo v otevřeném krbu, teplo jsme cítili zepředu, ale kolem dokola bylo chladno? Když vznikaly v místnosti teplé a studené zóny? Aby pohled na otevřený oheň zůstal zachován, musel průmysl během let přijít s novými nápady: s otevíratelnými dvířky, se skleněnými tabulemi.

Základní info:

Přenos tepla: sáláním z ohniště

Účinnost: asi 20% 

Provoz: jen s otevřeným ohništěm, příležitostně

Komín: nutný samostatný komín


Umístění a optika

Optimálně zvolené umístění, vkusné tvarové řešení a půdorys krbu - již při projektování celého domu je zapotřebí řešit tato základní tři kritéria. A nezapomeňme na fakt, že otevřený krb má poskytovat požitek z plápolajícího ohně.

Umístění je vhodné zvolit tedy tak, které nám ihned padne do oka. Bývá to zpravidla v rohu místnosti či ve výklenku ve zdi. Krby mohou být otevřené na jednu, dvě nebo tři strany. Také volně stojící krb má své příznivce.

V dalším článku Vás budeme informovat o stavebních úpravách pro zlepšení účinnosti otevřených krbů.Použité zdroje článku:

Krby a grily snadno a rychle, Jiří Slupecký; Praha : XYZ, 2009, 198 s. ISBN 978-80-7388-196-2 (brož.).

Krby a kachlová kamna, energeticky úsporná opatření, tradičně, moderně. Praha: Ikar, 1998, 120 s. 80-7202-376-4.