Otevřený krb - stavební úpravy I.

23.01.2019

Kvalita provozu otevřeného krbu lze ovlivnit jeho přestavbou na účinné topidlo. Vyjděme ze situace, že máme otevřený krb, který však majitelům nevyhovuje. Častým problémem je totiž zpětné unikání kouřových plynů do místnosti a dále pak ono střídání teplých a studených zón v místnosti (viz předešlý článek).

Příčin, proč se výše zmíněné problémy dějí, může být hned několik - nedostatek vzduchu vstupujícího do ohniště, špatně vyčištěný komín, nízká účinná výška komína, mokré nebo zetlelé palivo,... A takto bychom mohli vyjmenovat ještě dalších 20 příčin.

Před námi leží jednoduchá otázka: Co s tím? Když pomineme různé úpravy portálu krbu, zvyšování dna krbu atp., lze vyřešit tuto situaci vložením kamen (no, spíše kamínek) či vestavět krbovou kazetu.

Věnujme se nejdříve první variantě - vložení moderního topidla

Nejdříve je třeba rozhodnout, co s komínem. Starý průlezný komín budeme muset vyvložkovat. V lepším případě pak upevnit rouru, na kterou dané topidlo napojíme, a uzavřít prostor mezi kovovým odkouřením a stěnami komínového tělesa. !!! Upozornění: tato práce náleží odborným kamnářským firmám !!!

Dále pak otevřený krb důkladně vyčistíme, osadíme do něj kamínka a máme-li dobře vyřešeno odkouření, bez bourání a stavění se nám zrodilo kvalitní topidlo na pevná paliva.

Ze starého, špatně fungujícího otevřené krbu můžeme dále vytvořit niku - výklenek. Ve stěně nám na místě krbu vznikne úhledně vypadající prostor, kam umístíme nové topidlo. Využijeme přitom stávající komín - opět upozorňujeme, aby napojení zhotovila odborná kamnářská firma. Výsledkem je elegantní, nepříliš drahé řešení, které je navíc funkční a výkonné.

Další stavební úpravy, konkrétně pak krbové kazety, budou námětem dalšího INSPIRO článku. 

Sledujte nás také na FACEBOOKU a INSTAGRAMU, kde můžete čerpat inspiraci na renovaci Vašeho otevřeného krbu.


Použité zdroje článku:

Krby a grily snadno a rychle, Jiří Slupecký; Praha : XYZ, 2009, 198 s. ISBN 978-80-7388-196-2 (brož.).