Krby a kamna: výhody I.

09.11.2018

Krby a kamna byly vždy atmosférotvorný prvkem domova a hlavně zdrojem tepla. Dnes jsou navíc spojeny s moderním designem a špičkovou technikou vytápění, které poskytuje celou řadu výhod.

První tři výhody jsou následující:

1) Zdravé teplo

Na způsobu produkce tepla závisí, jak příjemně se budete ve vytápěné místnosti cítit. Představíme Vám tedy základní tři způsoby přenášení tepla:

  • konvekce neboli proudění, kde si můžete představit proces, při kterém se vzduch ohřívá a cirkuluje,

  • vedení tepla přímým kontaktem mezi teplým a studenými částicemi,

  • sálání, kde přenos teplo probíhá na základě elektromagnetického vlnění mezi dvěma tělesy, které se navzájem nedotýkají.

Krby a kamna nejenže ohřívají vzduch, ale mají vlastnost, kterou můžeme připodobnit našemu Slunci - odevzdávají teplo především formou zdravého a nedráždivého sálání. Můžeme proto tvrdit, že kombinace konvekce a sálání lidskému organismu vyhovuje.

2) Vysoký stupeň účinnosti

Druhou výhodou je vysoký stupeň účinnosti. Stupeň účinnosti je dosahován kombinací optimální geometrie topeniště a nejmodernější technikou (zpracováním). Účinnost se uvádí v procentech a vyjadřuje poměr použitého množství paliva k získanému množství tepla. Můžeme tedy použít přímou úměru, čím vyšší je hodnota účinnosti, tím lépe dokáží kamna a krby využít zdroje k získání tepla.

3) Nižší spotřeba

A konečně třetí, dá se říci uživatelsky nejlákavější výhoda - nižší spotřeba použitého zdroje. S vysokým stupněm účinnosti jde totiž ruku v ruce nižší spotřeba. Zdroj, tedy např. dřevo, díky vysoké účinnosti optimálně vyhoří a promění se tak maximální množství energie v teplo.


A nezastavíme se jen u těchto třech výhod. Vybrali jsme pro Vás další pozitiva při vytápění, které Vám představíme v dalším článku. 

Použité zdroje článku:

Kamna a krby, stavba a připojení. Z něm. orig. přel. D.Jírová., 1. vyd. Čestlice, Rebo 2001. 80 s.