Krbové vložky - dělení podle materiálu

20.03.2019

První myšlenka či první otázka při výběru krbové vložky většinou směřuje k materiálu, ze kterého je vložka vyrobena. Je to právě i materiál krbu, který rozhoduje o vlastnostech topidla a o tom, jak bude výsledná obestavba vypadat.

Co se týče volby materiálu, doporučujeme vám praxí ověřené dva typy - litinu a ocel. Podívejme se v následujících řádcích na jejich vlastnosti, výhody a porovnejme si je.

Ocelové krbové vložky

Tyto vložky jsou vyrobeny ze speciálního ocelového plechu, který vyniká svojí tvárností, dobrou pevností v tahu, tepelnou vodivostí a pružností. Co to ale znamená v praxi? Výše zmíněné vlastnosti oceli zaručují to, že ocelové topidlo snáší na výbornou teplotní šoky a pnutí, kterým je při každodenním zatápění krb vystavován.

Ocel je také bezesporu kvalitní a odolný materiál, který zaručuje dlouhou životnost vašeho topidla. Často se také můžete potkat s termínem "žáruvzdorná ocel".

V porovnání s litinovou krbovou vložkou:

Dobře nahřátá ocelová vložka nevydrží tak dlouho sálat teplo, jako dobře nahřátá litinová vložka.

Celolitinové krbové vložky

Obecně můžeme říci, že je litina kvalitnější materiál, než ocel. Velmi dobře akumuluje teplo a je odolná proti prohoření (při nadměrném přetápění topidla).

Litinová vložka se delší dobu nahřívá, ale o to více po vyhasnutí ohně vydává naakumulované teplo.

V porovnání s ocelovou krbovou vložkou:

Cena litinových vložek je vzhledem k materiálu vyšší, než cena ocelových vložek. U litiny začínáme na ceně cca 20.000,- Kč, kdežto u oceli může cena začínat výrazně pod 10.000,- Kč.

Často slýcháme, že je litina přežitkem. Pravdou zůstává fakt, že litinové krby jsou na ústupu. Na českém trhu však stále poptávka po litině zůstává.


Potřebujete s výběrem krbové vložky poradit? Obraťte se na nás:


Použité zdroje článku: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ocel 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Litina