Jak vyčistit krb
Krbová vložka či krbová kamna používáme v topné sezóně prakticky každodenně. Co dělat pro jejich bezproblémový chod a udržení v čistém a perfektním stavu? Nadcházející letní měsíce přímo vybízí k celkové údržbě našich plápolajících společníků.
Jak na topeniště
V prvé řadě je třeba připomenout, že jakékoliv čištění krbu provádíme až po jeho úplném vychladnutí. Mějte na paměti, že zdánlivě zcela vyhaslý popel může obsahovat žhavé uhlíky, které mohou způsobit požár či poranění.
Další z důležitých a pravidelných kroků je kontrolovat přístup vzduchu do topeniště a s tím související vynášení popelníku. Pro důkladné vyčištění topeniště od popela lze použít klasické krbové náčiní (lopatku se smetáčkem, který však víří prach) či speciálně k tomu určený vysavač popela. Krb je vhodné čistit dle intenzity a frekvence používání, celkové vyčištění krbu však důrazně doporučujeme provést minimálně jednou ročně.
Při "generálním" úklidu jednou za rok je vhodné podívat se do návodu k samotnému topidlu. Daný výrobce jistě dal tipy a triky, jak např. vyjmout sestavu deflektorů a vyčistit je či jak zaaretovat dvířka při čištění skla a vyvarovat se tak jejich poškození.
TIP: Popel z ekologických paliv můžeme kompostovat.
Jak na sklo
Sklo se během provozu vložky zanáší leckdy usazeninami. Sklo čistěte pravidelně a nenechejte vzniknout příliš silné vrstvě usazenin. Na čištění používejte výhradně k tomuto účelu určené prostředky.
Sklo čistěte neagresivními chemickými čisticími prostředky, aby nedošlo k poškození skla. Nenechávejte zatékat čisticí prostředek do těsnění, nanášejte jej nejprve na utěrku, nikoli přímo na sklo (hrozí zatuhnutí těsnění a následné prasknutí skla). Sklo čistěte opatrně bez použití hrubé síly (hrozí prolomení či prasknutí skla).
TIP: Internet se hemží dalšími triky, jak např. dokonale vyčistit sklo popelem. Předem se však nad svojí prací zamyslete, poškrabané sklo na krbu přece nikdo nechce.